Öğrenme Güçlükleri

Epilepsili hastalarda öğrenme güçlüğü daha fazla mı görülmektedir?

Öğrenme güçlükleri, zeka sorunları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlar normal nüfusa göre epilepsi hastalarına daha sık eşlik etmektedir.

Bütün epilepsi hastalarda öğrenme güçlüğü görülür mü?

Hayır, bütün epilepsi hastalarında bu tür sorunlar görülmek zorunda değildir.

Hangi hastalarda öğrenme güçlüğü daha sık görülmektedir?

Nöbet kontrolü sağlanamayan,
Tekrar eden nöbetleri olan,
Dirençli epilepsi hastalarında,
Çoklu ilaç tedavisi alanlarda,
Eşlik eden nörolojik sorunu olan hastalarda

Bazı özel epilepsi tiplerinde;
BECTS, West sendromu,
Landau Kleffner sendromu gibi veya uykuda EEG bozukluğu belirgin artış gösteren bazı özel epilepsi türlerinde EEGde fokal (kısmi) epileptik bozukluğu olanlarda öğrenme güçlükleri daha sık görülmektedir.

Öğrenme güçlüğü nasıl tanınır?

Aile ve öğretmen gözlemlerine dayanan iyi bir öykü ve muayenenin yanı sıra deneyimli bir hekim tarafından izlenen epilepsi hastalarında epilepsinin tipine ve hastalık seyrine göre öğrenme güçlüğü erken dönemde tanınır. Gerekli testler istenir.

Öğrenme güçlüğü anti-epileptik ilaç tedavisine engel midir?

Hayır, öğrenme güçlüğünün erken tanınması erken tedavi olmasını sağlar. Anti epileptik tedavinin düzenlenmesiyle öğrenme güçlüğünde azalma veya düzelme de görülebilir.

Öğrenme güçlüğü hastalarına EEG gerekir mi?

Daha önceden çocuk nörolojisi hekimi tarafından değerlendirilmeyen öğrenme güçlüğü olan çocuklara ayrıntılı bir klinik değerlendirme sonrası EEG çekilmesi ve tedavisinin düzenlenmesi klinik durumunda düzelme sağlayabilir.