Baş Ağrısı, Migren

Migren nedir?

Migren ağrıları tekrarlayıcı ağrılardır. En az üç aydır devam eden ağrı ya da en az beş ağrı atağının görüldüğü durumlarda migrenden kuşkulanılmalıdır. Çocuklarda baş ağrısının daha sık nedenleri soğuk algınlığı, sinüzit, farenjit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarıdır ancak çocukluk çağında da migrene bağlı baş ağrıları olabilir. Çocuklarda migren ağrısı çoğunlukla başın her iki yanında ya da alında olur. Atak sırasında bulantı kusma eşlik edebilir. Sese ve ışığa duyarlılık gelişir.

Çocuklarda hangi baş ağrısı kırmızı alarm verir?

Baş ağrısının tehlikeli olabildiği, kırmızı alarm durumları söz konusudur. Eğer çocuk 3 yaşın altındaysa, baş ağrısına şiddetli kusma eşlik ediyorsa, ağrının şiddeti giderek artıyorsa ya da hayatındaki en şiddetli baş ağrısı olduğunu söylüyorsa, eşlik eden başka bir bulgu varsa (görme kaybı, gözlerde kayma, ateş, havale, felç gibi) en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Baş dönmesi ile baş ağrısı ilişkili midir?

Çocuklarda bazen baş ağrısı yerine baş dönmesi görülebilir. Baş dönmesi çocuklarda migren eş değeri durumlardan birisidir. Migrenli hastalarda baş ağrısı ve baş dönmesi sıklıkla birlikte görülür.

Migrenin tedavisi var mıdır?

Migrenin ilaçla tedavisi iki türlüdür. Birincisi atak tedavisidir; ağrıyı geçirmek üzere yapılır. Çok sık ağrı kesici kullanmak önerilmez. İkincisi de koruyucu tedavidir. Ağrılar çok sıksa, hastanın yaşam kalitesini etkiliyorsa koruyucu tedaviler önerilir. Hangi tedavinin uygun olduğunu doktorunuza danışınız.