Kızamık ve SSPE

SSPE NEDİR

SSPE (subakut sklerozan panensefalit) kızamık hastalığını özellikle 5 yaş altında geçirenlerde yıllar sonra ortaya çıkan kızamık hastalığına bağlı kronik beyin iltihabıdır.

Kızamık hastalığı, kızamık virüsünün neden olduğu oldukça bulaşıcı, ağır komplikasyonlarla seyreden döküntülü çocukluk hastalıklarından birisidir. Ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve yanak içlerinde koplik lekeleriyle başlar, yüzden itibaren tüm vücuda yayılan tipik döküntüyle devam eder.

Orta kulak iltihabı, ishal, ağır pnömoni (zatürre), akut beyin iltihabı (ensefalit) gibi komplikasyonlar bazen ölümcül olabilir. Dünyada her yıl 1,19 milyon çocuk aşılamaya karşın kızamık hastalığından ölmektedir. Uzun dönem komplikasyonlarından birisi de yine ölümcül olan SSPE hastalığıdır.

Kızamık düzenli aşılamayla önlenebilen bir hastalıktır. Aşı reddinin artmasıyla oldukça azalan kızamık salgınları tekrar görülmeye başlamıştır.

Kızamık aşısı SSPE’ye neden olmaz.

SSPE hastalığının ilk evresinde kişilik değişikliği, korkular, okul başarısında düşme görülür. İkinci evrede baş düşürme vücutta silkinme gibi hareketlerle kendini gösteren miyokloniler ve epileptik nöbetler ortaya çıkar.

Hastalık giderek ilerler, hastalar yatağa bağımlı hale gelirler.

Halen immunoterapiyle hastaların yaşam süreleri uzasa da ölüm kaçınılmazdır.

SSPE’den ve tüm kızamık komplikasyonlarından korunmanın tek yolu tüm dünyada aşılamadır.

Tüm çocuklarımızın sağlıklı büyümesi için çocuklarımıza düzenli aşı yaptıralım.