Epilepsi

Epilepsi nedir?

En az iki ateşsiz nöbetin görüldüğü nörolojik bir durumdur. İlk nöbet sonrası çocuk nörolojisi uzmanı tarafından hasta değerlendirilmelidir. İlk nöbet sonrası EEGde epilepsi ile uyumlu bir bozukluk varsa ya da tekrar eden nöbetler varsa (en az iki nöbet) epilepsi tanısı konur.

Epilepsi tanısı nasıl konur?

Epilepsi tanısı klinik olarak öyküyle konur. Her bilinç kaybı epileptik nöbet olmayabilir. Epilepsi ile karışabilecek bazı durumların dışlanması gerekir. Tansiyon ve şeker düşüklüğüne bağlı bilinç kayıpları, bayılmalar, kalp ritm bozuklukları, hareket bozuklukları bazen de psikojenik kökenli bayılmalar epilepsiden ayırt edilmelidir. Bu durumda EEG tetkiki tanıda en çok yardımcı olan tetkiktir. Gerek duyulursa başka bazı tetkikler de istenebilir. 

Nöbet nedir?

Beyin elektriksel aktivitesinin anormal yayılmasına bağlı, davranışsal ya da duyusal değişikliklerin ortaya çıktığı, ani ve çoğunlukla kısa süreli, geçici beyin fonksiyon bozukluğudur. Bilinç kaybı çoğunlukla eşlik etmekle birlikte bazen bilinç kaybı olmaksızın da nöbetler görülebilir. Nöbet anında gözlerde yukarı ya da yanlara kayma, kol ve bacaklarda kasılmalar, dil ısırma, idrar kaçırma, gevşeklik gibi yakınmalar olabileceği gibi bazen görme kaybı, baş dönmesi, garip konuşmalar, garip duygular ya da korku atakları gibi tekrarlayan davranışlar olabilir.

Kaç çeşit nöbet vardır?

Genel olarak kısmi (parsiyel) ve yaygın (jeneralize) nöbetler olarak ikiye ayrılır. Ancak kırktan fazla tanımlanmış nöbet tipi vardır. Nöbet tiplerine göre ilaç seçimi yapılarak tedavi planlanacağından nöbet anında video ya da cep telefonu kamerasıyla kayıt yapılması tanıda çok yardımcıdır.

Nöbet tetikleyiciler nelerdir?

En iyi bilinen nöbet tetikleyiciler:

İlaç kullanmakta olan bir hastada düzensiz ilaç kullanımı, ilaç tedavisinin ani sonlanması nöbetleri tetikleyebilir.

Uzun süreli uykusuzluk, uzun süreli açlık,  ateş ve enfeksiyonlar, stres, aşırı heyecan, televizyon, bilgisayar gibi parlak ışık saçan araçlar ve ışık kaynakları, hormonal değişiklikler, aşırı kafein kullanımı nöbetleri tetikleyebilir.   

Soğuk algınlığı ve grip durumunda burun akıntısı ve öksürüğü önlemek üzere kullanılan bazı ilaçlar da nöbetleri tetikleyebilir. Bu ilaçları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Epilepsinin tedavisi var mıdır?

Evet, epilepsi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Epilepsi tanısı doğrulandıktan sonra hastalara antiepileptik ilaç tedavisi başlanır.

Tedavi süresi ne kadardır?

Çocuklarda ortalama iki-dört yıldır. Doktorunuz bu süreyi yeterli bulmazsa (hastanın özellikleri, EEGnin bozuk olması ya da epilepisinin türü nedeniyle)  daha uzun süre ilaç kullanılır.

İlaç tedavisi dışında tedavi yöntemleri var mıdır?

Dirençli epilepsili hastalardan bazılarına ilaç tedavisi dışında epilepsi cerrahisi, ketojenik diyet, vagal sinir uyarımı uygulanmaktadır.